Te wody kuszą lekkością mgiełki, zapachami i wszechstronnymi właściwościami pielęgnacyjnymi. Są idealne na ostatnie ciepłe dni.
CENNE ZALETY roślinnej wody
Aż dziw, że hydrolaty były uważane za produkty zbędne. Dziś je doceniono!
Hydrolat to woda, która zostaje po destylacji olejku eterycznego i zawiera go do 1 procenta. Zwany jest też wodą kwiatową lub ziołową, zatrzymuje bowiem cenne składniki z płatków czy liści, np. antyoksydanty i flawonoidy.
Wody roślinne polecane są zwykle do twarzy. Olejek jest w nich rozcieńczony i hydrolatów można używać wprost na skórę. Są jednak uniwersalnie — dobre dla pasm i skóry głowy.
JAKI DO SKÓRY a jaki do włosów?
Hydrolat, jak krem czy szampon, dobierz do swoich potrzeb.
Do skóry zmęczonej latem sprawdzą się hydrolaty z neroli i różany, rumiankowy pomoże na naczynka, a z mięty — gdy słońce uaktywniło trądzik i błyszczenie.
Gdy włosy przetłuszczają się, wybierz hydrolaty z pokrzywy lub werbeny, by ukoić podrażnioną skórę głowy — np. oczarowy, a gdy chcesz nawilżyć przesuszone pasma — np. z kocanki.
SAMODZIELNIE i w towarzystwie
Ńajłatwiej stosować hydrolaty wprost na skórę lub włosy. Ale możesz wykorzystywać je też do domowych zabiegów i łączyć z innymi kosmetykami.
Samodzielnie wykorzystaj wybrany hydrolat jako: tonik. okład na podrażnione powieki (np. z blawatka, czystka), orzeźwiającą nagietkę do ciała, spray nawilżający po opalaniu lub depilacji (np. kokosowy, lawendowy, z rumianku), spray do suchych pasm (np. z lipy, głogu), wcierkę na łupież (np. z werbeny).
Dodaj hydrolat do mleczka do demakijażu, a zadziała skuteczniej. Przygotowując maseczkę z glinki lub alg, zastąp wodę hydrolatem. Zrób płukankę do włosów, łącząc wodę roślinną i ocet jabłkowy w proporcji 3:1. Spryskaj pasma hydrolatem przed ich olejowaniem i dodaj go odrobinę do maski do włosów.
JAK WYBRAĆ hydrolat i jak go zrobić?
Szukaj kosmetyków dobrej jakości albo samodzielnie przygotuj hydrolat z dostępnych teraz składników.
Wiele ekomarek kosmetycznych oferuje hydrolity w sklepach internetowych, np. ufranciszka.pl; ecospa.pl; skladprosty.pl; ekopolka.pl.
Kosmetolodzy polecają zwykle hydrolaty jedno-składnikowe. Choć są i takie z dodatkiem delikatnych składników złuszczających. Dobrze, by hydrolat był. w buteleczce z ciemnego szkła, z atomizerem.
Zrób sama Użyj kawiarki, kawę zastąp płatkami. Możesz też do garnka włożyć żaroodporną kokilkę. Wokół niej wsyp kwiaty i zalej wodą filtrowaną. Ustaw na ko-kilce miskę (zbierze hydrolat). Garnek przykryj talerzem i obłóż go lodem. Gotuj godzinę na małym ogniu, zlej hydrolat. Domowe wody trzymaj w lodówce do 7 dni.
Używam hydrolatu jako bazę do twarzy przed nałożeniem maski. Skóra po takiej pielęgnacji jest gładka i nawilżona. Świetnie się tez sprawdza w gorące dni.