W wielu dziedzinach przemysłu przetestowanie sposobu reakcji produktów na warunki skrajne, żeby nie powiedzieć szokowe, to kwestia kluczowa. Co więcej, czasami chodzi nie tylko o samą ekspozycję na dany czynnik, lecz również o to, co się stanie, jeśli ów czynnik pojawi się nagle, w sposób skokowy. W testach tego typu niezwykle przydatne okazują się komory szokowe.
Co to jest komora szokowa?
Istnieje wiele rodzajów oprzyrządowania służącego do testów laboratoryjnych. Jednym z nich są komory temperaturowe, w których można wytworzyć bardzo niskie lub przeciwnie, bardzo wysokie temperatury. Co jednak, gdy chcemy zweryfikować realny wpływ bardzo szybkiego wychłodzenia lub podgrzania danego obiektu?
Może to dotyczyć konkretnej substancji chemicznej, elementów montażowych dla maszyn przeznaczonych do pracy w trudnych warunkach, czy wreszcie podzespołów elektronicznych, które mogą być narażone na ekspozycję na tak zmienne warunki. W każdy z tych przypadków niezwykle przydatna może się okazać komora szokowa.
Branże, w których przydają się komory szokowe
Urządzenia tego typu wykorzystywane są w różnych dziedzinach, od przemysłu spożywczego i farmaceutycznego, przez motoryzację i budownictwo, aż po wojskowość. W każdym przypadku właśnie testy przeprowadzane w komorach szokowych mogą zweryfikować to, na ile można na dany produkt liczyć w zmiennych i nieprzyjaznych warunkach zewnętrznych.
Co warto wiedzieć o komorach szokowych?
Komory tego typu zawierają dwa elementy, jeden służący do podgrzewania, drugi do wymrażania – i w trakcie jej działania dochodzi do przesuwania ich pozycji, aby szybko wywołać konkretne temperatury w komorze, w której znajdują się testowane obiekty. Ta ostatnia z kolei, w zależności od ,modelu komory, może mieć mocno zróżnicowaną pojemność, od całkiem małych, liczących sobie tylko kilkanaście litrów, aż po spore, nawet do 1000 litrów, w których można umieszczać całe duże maszyny i sprawdzać nie tylko ich części, ale też sposób, w jaki przy danej temperaturze podzespoły współpracują pomiędzy sobą nawzajem.